Blog

Mayıs 21, 2024

EVRENSEL

Fotoğraf sanatçısı ve ressam Elif Gamze Bozo’nun “Saçlarımı Savururum, Haklarımı Savunurum” adlı resim sergisinin açılışı TBB Avukat Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Fotoğraf sanatçısı ve ressam Elif Gamze Bozo’nun eserlerinin yer aldığı “Saçlarımı Savururum, Haklarımı Savunurum” adlı resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Bozo, “Sesimizin daha fazla duyulduğu, kimsenin geride bırakılmadığı bir gelecek için bir arada durarak engelleri ve ayrımcılığı ortadan kaldırmalıyız” dedi.

TBB Avukat Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nin fuayesinde düzenlenen sergi açılışında konuşan Bozo,  engelli kadınların maruz kaldığı  şiddeti ve bu şiddete karşı mücadelede neler olması gerektiğini sanatın gücüyle anlatmak istediğini belirtti. Resim sanatının diğer sanat dalları gibi kendi işlevini toplumsal olarak yerine getirdiği ölçüde topluma katkı yaptığını vurgulayan Bozo, “ Hem sanatı hem de aktivizmi bir araya getirerek Engelli bir Kadın olarak, sanatın aktivist bir eylem ile toplumsal sorunları anlatmakta en iyi araç olduğunu vurgulamak istedim. Bu sergimde, kadınları doğayla buluşturmayı ve onları kubizm akımıyla anlatmayı amaçladım” dedi.

Türkiye nüfusunun en az yüzde 6.9’unun engelli bireylerden oluştuğunu kaydeden Bozo, “Türkiye’de hem kadın hem de engelli olan bireyler çok yönlü ayrımcılığa maruz bırakılmaktadır. Örneğin okur yazar olmayan Engelli erkeklerin oranı yüzde 10.9’dur; ancak bu oran Engelli kadınlar için yüzde 32.4’tür. Benzer biçimde, engelli erkeklerin yüzde 4’ü yüksek öğretimi tamamlayabilmişken, Engelli kadınların yalnızca yüzde 1.5’i yüksek öğretim düzeyinde eğitim alabilmiştir. Engelli kadınlar, engellilik, kadınlık ve bu iki kimliğin kesişiminin sonucu pek çok farklı yönden ayrımcılığa maruz bırakılmaktadır. Ayrımcılığı besleyen en önemli nedenler toplumsal önyargılar ve ataerkil sistemdir” dedi.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

Güncel Haberler
Text Widget
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vivamus quis neque vel quam fringilla feugiat. Suspendisse potenti. Proin eget ex nibh. Nullam convallis tristique pellentesque.